EcoBlog

Konverzija napona iz DC u AC: Sve što trebate znati

Konverzija napona iz DC u AC: Sve što trebate znati

Sustavi obnovljivih izvora energije proizvode električnu energiju u obliku istosmjerne struje (DC), dok je naizmjenična struja (AC) standard za električnu energiju u kućanstvima i poslovnim prostorima, kao i za uređaje, aparate i sustave koji se koriste. Zbog ovog nesklada, konverzija napona iz DC u AC postala je ključna jer sve više ljudi, kućanstava, industrija i regija teži prema održivoj energetskoj budućnosti.

U nastavku ćete saznati kako funkcionira proces konverzije iz DC u AC i kako inverteri mogu pojednostaviti ovaj proces.

 

Što je DC struja?

DC struja označava istosmjernu električnu energiju koja teče u jednom smjeru, s elektronima koji se kreću od negativnog prema pozitivnom polu. Ako biste gledali ovu valnu duljinu na grafu, vidjeli biste ravnu liniju.

DC struja pruža stalan protok električne energije, što je idealno za osjetljive elektroničke uređaje i baterije. Solarni paneli također proizvode DC električnu energiju koju šalju u baterije za pohranu, a možda će biti potrebno pretvoriti je u AC kako bi se mogla koristiti.

 

Što je AC struja?

AC struja je naizmjenična struja koja mijenja smjer protoka periodički, s frekvencijom od 60 Hz. To znači da struja mijenja smjer od naprijed prema natrag 60 puta u sekundi. Na grafu bi AC struja bila predstavljena sinusoidom.

AC struja može se prenositi na velike udaljenosti uz minimalni gubitak energije. Proizvode je termoelektrane, hidroelektrane, nuklearne elektrane i plinske elektrane. AC je međunarodni standard za sve domove, poslovne prostore i električne uređaje.

Konverzija napona iz DC u AC: Sve što trebate znati

Koje su razlike između DC i AC struje?

AC i DC struja obje pružaju električnu energiju, ali se razlikuju u načinu protoka energije, pohrani, mogućnostima prijenosa na udaljenost, sigurnosti i upotrebi.

  • Protok energije: Najveća razlika leži u načinu protoka energije. Istosmjerna struja (DC) teče izravno naprijed, dok naizmjenična struja (AC) mijenja smjer protoka naizmjenično.
  • Pohrana: DC električnu energiju lakše je pohraniti nego AC energiju, a rezervne baterije obično pohranjuju DC energiju. Možda će biti potrebno pretvoriti je u AC prije nego što se koristi.
  • Udaljenost: AC struja može putovati velike udaljenosti sigurno, dok DC najbolje funkcionira na kraćim udaljenostima. Naizmjenična struja doživljava minimalne gubitke energije na velikim udaljenostima, što smanjuje trošak prijenosa energije.
  • Sigurnost: Obje vrste električnih struja mogu biti opasne, ali AC je rizičniji i vjerojatnije će uzrokovati srčane aritmije ili čak smrt.
  • Upotreba: AC energija koristi se za distribuciju energije, kućanske i uredske aplikacije, industrijske primjene i različite sustave transporta. DC energija koristi se za električni prijevoz (kao što su električna vozila), telekomunikacijske sustave, sustave obnovljivih izvora energije i modernu elektroniku.
EcoFlow Delta 3 Metode punjenja

Kako se DC pretvara u AC?

Inverter, uključujući one koji se nalaze u inverter-generatorima, može lako pretvoriti DC u AC energiju koja je potrebna za rad uređaja. Da bi se promijenio tok struje koja teče samo u jednom smjeru u tok struje koji teče u oba smjera, komponenta nazvana H-Bridge unutar invertera mijenja polaritet. Pokretani tranzistorima, H-Bridge stalno mijenja smjer struje nekoliko puta u sekundi kako bi postigao željeni izlaz naizmjenične struje.

Ovo možete doživjeti svaki put kada koristite EcoFlow prijenosne energetske stanice. Na primjer, EcoFlow DELTA serija prijenosnih energetskih stanica mogu pohraniti istosmjernu energiju u svoje robusne baterije. Zatim, kada ste spremni za korištenje energije, možete ga priključiti u jedan od AC utičnica uređaja, a inverter će pretvoriti DC u upotrebljivu AC energiju.

Spojite svoje prijenosne energetske stanice na solarne panele kako biste stvorili EcoFlow solarne generatore koji također pretvaraju DC u AC. Bilo da koristite EcoFlow DELTA Pro Ultra, EcoFlow DELTA Pro 3 ili neki drugi model uparen s odgovarajućim panelima, paneli će generirati istosmjernu električnu energiju i poslati je u bateriju na pohranu. Prije nego što upotrijebite pohranjenu obnovljivu energiju, unutarnji inverter će je pretvoriti u AC.

 

Zašto je konverzija DC u AC potrebna?

Konverzija je važna jer živimo u svijetu u kojem su i naizmjenična struja i istosmjerna struja vitalni. Većina sustava obnovljivih izvora energije, uključujući solarne panele, također proizvodi DC energiju, pa ju moramo pretvoriti u AC kako bismo iskoristili ovu čistu, ekološki prihvatljivu energiju. Konverzija DC u AC također je nužna za baterije poput onih u električnim vozilima, pa od toga ne možemo pobjeći.

EcoFlow RIVER 3 9

Formula za konverziju DC u AC energiju

Formula za konverziju iz DC u AC struju zahtijeva broj DC watta i učinkovitost invertera. Koristeći ove dvije brojke, možemo ih unijeti u izračun:

(DC watta x učinkovitost invertera) / 100 = AC watta

Ako je učinkovitost invertera 90% i imamo 330 watta, formula bi bila:

(330 x 90) / 100 = 297 AC watta

Postoji i formula za konverziju DC u AC ampera:

Za 12V DC sustave, potrebno je oko 10 ampera DC unosa po 100W izlaza za pokretanje AC opterećenja. Na primjer, ako želite pokrenuti električni grijač od 1500 watta, formula bi bila:

(1500 x 10 = 15,000) / 100 = 150 ampera

Za 24V sustave, potrebno je oko pet ampera DC unosa po 100W izlaza za pokretanje AC opterećenja. Ako želite pokrenuti isti grijač, formula bi bila:

(1500 x 5 = 7500) / 100 = 75 ampera

 

Kako pretvoriti DC u AC kod kuće?

Pretvorba DC u AC kod kuće zahtijeva inverter koji možete imati ugrađen u inverter-generatoru ili ćete ga morati osigurati zasebno. Postoje dva ključna koraka u procesu konverzije:

  • Pretvorba DC u AC: Izazov invertera je promijeniti ravnu signalizaciju u naizmjeničnu valnu duljinu, uz minimalne gubitke energije.
  • Povećanje napona: Energija je sada uspješno pretvorena u AC, ali će biti potrebna dodatna konverzija napona kako bi bila upotrebljiva za naše uređaje.

 

Kada vam je potreban DC u AC inverter?

Ovi inverteri koriste se stalno. Koristite mikroinverter kad god punite telefon ili laptop koristeći zidnu utičnicu. Također možete koristiti solarni inverter ako imate solarni sustav kod kuće koji koristi energiju za pokretanje uređaja.

 

Koji uređaji mogu raditi s DC energijom?

DC uređaji mogu vam pomoći uštedjeti novac i pružiti bolju učinkovitost. Neki uređaji koji zahtijevaju istosmjernu struju su hladnjaci, zamrzivači, LED televizori, električni ventilatori i električne pumpe.

 

Zaključak

Iako se možda čini jednostavnije da svi uređaji, aparati i sustavi koriste samo DC ili AC energiju, stvarnost je takva da trebamo oba. Određeni sustavi, poput solarnih energetskih sustava, dizajnirani su za proizvodnju DC energije, stoga moramo imati mogućnosti konverzije kako bismo mogli koristiti ovu čistu energiju.

Srećom, inverteri i inverter-generatori poput EcoFlow solarnih generatora olakšavaju pretvaranje istosmjerne struje u naizmjeničnu struju za vaš dom.